4/23/2014 - چهارشنبه 3 ارديبهشت 1393
Login ::
پایانه غرب

چند ماهي بود كه گاراژ‌ها پلمب شده و شركت‌هاي مسافربري در ترمينال جنوب فعاليت‌ خود را آغاز كرده بودند. تعطيلي گاراژها و تجمع همه آنها در يك مكان، بار عظيمي از ترافيك شهري را كم كرده، به حمل و نقل مسافر نيز انسجام بخشيده بود. تجربه چند ماه كار كردن در ترمينال جنوب كافي بود كه شركت‌هاي مسافربري مشكل تردد اتوبوس‌ها از جنوب تهران به شهرهاي غربي و شمالي را حس‌ كنند و ايده ساخت ترمينال غرب را در ذهن بپرورانند. امكان احداث سريع ترمينال نبود و اتوبوس‌هاي عازم غرب كشور نيز با مشكل مواجه بودند؛ پس شركت‌هاي تعاوني در اطراف ميدان آزادي (محل پارك‌سوار آزادي فعلي) كه فضايي باز و خلوت بود چادر زدند و كار خود را در آن مكان آغاز كردند. مدت‌ها دفاتر شركت‌ها در چادر مستقر بود كه شهرداري تهران دست به كار شد و براي هر شركت يك سوله احداث كرد. سوله نيز راه‌حل خوبي نبود و به صورت موقت تدارك ديده شده بود. سال 1370 كلنگ احداث بزرگ‌ترين پايانه كشور در اين مكان زده شد و در نيمه دوم سال 1375 با حضور رييس‌جمهور وقت، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، پايانه مسافري غرب تهران با 50 هكتار مساحت افتتاح شد.

پايانه مسافري غرب كه تاكنون نيز بزرگ‌ترين پايانه مسافري كشور محسوب مي‌شود در دو طبقه احداث شده است كه در طبقه همكف آن دفاتر فروش بليت شركت‌هاي مسافربري و غرفه‌هاي تجاري- خدماتي مستقر هستند و طبقه فوقاني نيز به دفتر مديريت پايانه و دفاتر اداري شركت‌هاي مسافربري اختصاص داده شده است.

اين پايانه به دليل موقعيت استراتژيك خود و حصار شدن در ميان چهار بزرگراه محمد علي جناح، شيخ فضل‌اله نوري، برادران شهيد رحماني و جاده مخصوص كرج، تردد اتوبوس‌ها را تسهيل كرده است.

پايانه مسافري غرب در ضلع شمال غرب ميدان آزادي واقع است.

اين پايانه با 50 هكتار مساحت، جنوبي‌ترين بخش ناحيه 6 منطقه 5 شهرداري تهران را به خود اختصاص داده است.

پايانه مسافري غرب، حدفاصل خيابان شهيد محمد علي جناح(از شرق) و خيابان شهيد برادران رحماني(از غرب) واقع است. ضلع جنوبي پايانه به پارك‌سوار آزادي و در ادامه به ميدان آزادي منتهي مي‌شود و ضلع شمالي آن، بزرگراه شيخ فضل‌اله نوري است. بلوار دانش، مسير ارتباطي خيابان شهيد محمدعلي جناح و خيابان شهيد برادران رحماني، پايانه غرب را به دو قسمت فاز 1 و 2 تقسيم كرده است.

فاز 1 پايانه به قسمت جنوبي پايانه اطلاق مي‌شود كه مهم‌ترين قسمت پايانه بوده و ساختمان مركزي پايانه و سكوي سوار و پياده شدن مسافر در آن قسمت است.

در فاز 2 پايانه، مجتمع بزرگ تعميرگاهي، مركز معاينه فني خودروهاي سنگين، مجتمع تفريحي رفاهي پايپار، ايستگاه شماره 34 سازمان آتش‌نشاني، جايگاه سوخت گازوئيل، بنزين و ... واقع است.

همجواري پارك‌سوار آزادي با پايانه مسافري غرب و استقرار ايستگاه مترو ميدان آزادي و ايستگاه سواري‌هاي درون‌شهري، ايستگاه اتوبوس‌هايBRT و شركت واحد، رفت و آمد به پايانه را براي مسافران و مراجعه‌كنندگان تسهيل كرده است.


                                           


تلفن گويا

این پایانه مجهز به خط تلفن گويا بوده و به صورت شبانه‌روزي آماده پاسخگويی به مسافران است.

تلفنخانه

در صورتي كه اطلاعات ارائه شده از طريق سيستم تلفن گويا پاسخگوي سوالات تماس‌گيرنده نباشد، اپراتور مستقر در تلفنخانه پاسخگو خواهد بود.

واحد اطلاعات پايانه

اين واحد در مركز سالن انتظار پايانه واقع شده است و يك كارشناس بين ساعت 9 صبح الي 9 شب در آنجا مستقر بوده و به  سوالات مسافران و مراجعه‌كنندگان در خصوص پايانه پاسخگو است.

درمانگاه و اورژانس

درمانگاه و اورژانس پایانه مسافري غرب، واقع در ضلع شمال شرقي فاز 1 محوطه پایانه، مجهز به امکانات پزشکی بوده و همواره آماده خدمات‌دهی به مسافران و مراجعه‌كنندگان است.

اتاق مادر و كودك

اتاق مادر و كودك ويژه خدمات‌دهي به مادران و كودكان زير 5 سالشان در طبقه فوقاني سالن انتظار پايانه واقع شده و به‌ صورت مستمر در طول روز، آماده ارائه خدمات به مادران و کودکان آنان است.در اين محل، مادران در محيطي، آرام، تميز و امن، مي‌توانند به صورت رايگان، به كودكان خود شير دهند، پوشك آنها را عوض كنند و ساعاتي را نيز به استراحت بپردازند.

كتابخانه

كتابخانه پايانه مسافري غرب با بيش از 4000 جلد كتاب، در طبقه فوقاني سالن انتظار پايانه غرب براي استفاده رايگان مسافران و مراجعه‌كنندگان دائر شده است كه آنها در فضايي آرام و مناسب، از اوقات آزاد خود در پايانه به بهترين نحو استفاده كنند.

مسجد پايانه

مسجد پايانه در 2 طبقه، در محوطه پایانه احداث شده و نماز جماعت در سه وقت (صبح، ظهر و عصر و مغرب و عشاء)  با حضور امام جماعت برگزار مي‌شود. در مناسبت‌هاي مختلف مذهبي و فرهنگي سال، مراسم ويژه سخنراني، دعاخواني، مديحه‌سرايي و عزاداري، جشن، ايستگاه صلواتي و ... برگزار مي‌شود.

خدمات بانكي

بانك شهر در طبقه فوقاني سالن انتظار پايانه مسافري غرب تهران، آماده ارائه خدمات به مسافران و مراجعه‌كنندگان است.

دستگاه‌هاي خودپرداز

در  سالن انتظار پايانه غرب، تعداد 6 دستگاه خودپرداز مربوط به بانك‌هاي شهر، كشاورزي، اقتصاد نوين و دي براي دسترسي مسافران و مراجعه‌كنندگان واقع شده است.

خوابگاه رانندگان

در ضلع جنوبي محوطه پایانه، خوابگاه رانندگان مجهز به سرويس بهداشتي و حمام با 124 تخت به صورت شبانه‌روزي براي استراحت رانندگان اتوبوس شركت‌هاي تعاونی‌ و خصوصي تدارك ديده شده است.

باشگاه پرورش اندام و سونا و جكوزي

جنب خوابگاه رانندگان اتوبوس، استخر سرپوشيده، سونا و جكوزي و باشگاه پرورش اندام براي استفاده رايگان رانندگان محترم تدارك ديده شده است.

کارواش پایانه

در ضلع جنوب غربي پايانه،‌ جنب خيابان برادران شهيد رحماني واقع شده  و آماده سرويس‌دهي به عموم شهروندان است.

 باس‌واش پايانه

در ضلع جنوبي پايانه به ‌صورت شبانه‌روزی آماده سرویس‌دهی به اتوبوس‌های شركت‌هاي تعاونی و خصوصي است.

 پاركينگ سواري شماره 1

با 8500 متر مربع مساحت داراي 300 سلول بوده كه به صورت شبانه‌روزي آماده سرويس‌دهي به شهروندان است. در ورود و خروج  اين پاركينگ در خيابان برادران شهيد رحماني واقع است.

پاركينگ سواري شماره 2

در ضلع شرقي پايانه واقع شده و ورود و خروج به اين پاركينگ از طرف بلوار دانش امكان‌پذير است. اين پاركينگ داراي 6000 متر مربع مساحت بوده و 220 سلول دارد كه به صورت شبانه‌روزي آماده سرويس‌دهي به شهروندان است.
علاوه بر موارد فوق، پاركينگ سواري ويژه شركت‌هاي مسافربري و كاركنان پايانه، همچنين پاركينگ اتوبوس‌ها در محوطه پايانه تدارك ديده شده است.

جايگاه سوخت

اين پايانه مجهز به جایگاه سوخت گازوئيل با 20 نازل و جايگاه سوخت بنزين معمولي با 14نازل و بنزين سوپر با 2 نازل همواره در دسترس شهروندان است.

مجتمع تعميرگاهي

مجتمع تعميرگاهي پايانه غرب در فاز 2 پايانه با 8000 متر مربع مساحت مجهز به تعميرگاه، آهنگري و جلوبندي‌سازي، پنچرگيري، تعويض روغني، صافكاري و اتاقسازي، باتري‌سازي، لوازم يدكي، كولرسازي و لوازم صوتي تصويري، خطاطي و بغل‌نويسي، تعمير قفل و شيشه خم و مركز معاينه فني خودروهاي سنگين بوده و به طور تمام وقت آماده خدمات‌رساني است.

خدمات رفاهي ويژه جانبازان و معلولان:

ويلچر

در محل در‌هاي اصلي ورود و خروج پايانه، ويلچر ويژه جانبازان، معلولان و سالمندان تدارك ديده شده كه براي استفاده به‌صورت رايگان در اختيار قرار مي‌گيرد.

رمپ

در سطح پايانه،‌ رمپ ويژه جانبازان و معلولان احداث شده است كه اين عزيزان براي تردد مشكلي نداشته باشند.

پاركينگ ويژه

خودروهايي كه پلاك ويژه معلولان دارند،‌ به صورت رايگان از پاركينگ پايانه استفاده مي‌كنند.

سرويس بهداشتي ويژه

براي جانبازان و معلولان سرويس بهداشتي ويژه احداث شده است.

ايستگاه روزنامه‌خواني

در محوطه پايانه محلي براي مطالعه روزنامه تدارك ديده شده است كه روزنامه‌هاي آن به صورت روزانه به‌روز مي‌شود تا مسافران و مراجعه‌كنندگان بتوانند از فرصت هر‌چند كوتاه خود براي مطالعه روزنامه استفاده كنند.

مددكار شهر

پايگاه خدمات اجتماعي (مددكار شهر)  زير نظر معاونت امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران، دفتر كميته امداد امام خميني(ره) و دفتر سازمان بهزيستي مجموعاً با عنوان خانه سبز در اين پايانه دائر بوده و همواره آماده خدمات‌رساني هستند.

دفتر بيمه دانا

يك شعبه از دفتر بيمه دانا در طبقه فوقاني سالن انتظار پايانه واقع شده و به ارائه خدمات ‌مي‌پردازد.

راديو مسافر پايانه

همه روزه از ساعت 9 صبح الي 7 شب،‌ راديو مسافر پايانه با اجراي زنده برنامه‌هاي متنوع خبري، علمي، فرهنگي و تفريحي در خدمت مسافران و مراجعه‌كنندگان به پايانه است.

اتوماسيون حمل بار

مجهز به 60 دستگاه چرخ‌دستي در جلوي در‌هاي ورودي پايانه و محل پياده شدن مسافر مستقر بوده و بار مسافران و مراجعه‌كنندگان را حمل مي‌كند.

بوستان کربلا

محلي براي تجمع زائران كربلاي معلي و عتبات عاليات در اين پايانه تدارك ديده شده است كه امور اعزام زائران در آن محل انجام شده و راهي مقاصد زيارتي خود مي‌شوند.

غرفه‌هاي فروشگاهي

در سالن انتظار و محوطه پايانه براي رفاه حال مسافران و مراجعه‌كنندگان، فروشگاه‌هايي تدارك ديده شده است كه بخش عمده‌اي از نياز‌هاي مسافران را تامين مي‌كند.

اين فروشگاه‌ها عبارتند از

شعبه‌اي از فروشگاه شهروند- رستوران- ساندويچ‌فروشي- چايخانه سنتي- سوپرماركت- قنادي- تنقلات- يخ و نوشابه- صنايع دستي- لوازم صوتي و تصويري- عطر و ادكلن و ...

ساير خدمات

دفاتر شركت‌هاي تعاوني و خصوصي مسافربري، دفتر نمایندگی وزارت راه و ترابری، دفتر نمایندگی سازمان تعزیرات حکومتی، پارک کودک، آژانس مسافربری درون‌شهری، سرویس‌های بهداشتی مردانه و زنانه، تلفن‌های همگانی، دستگاه‌هاي آب‌سردكن، كافي‌نت، آرايشگاه، جایگاه شارژ تلفن همراه، خطاطي، دستگاه‌های هدف متحرک، دستگاه قد و وزن و ...

 


ایرج لطفی‌زاده


سوابق تحصیلی:

- دانشجوي علوم اجتماعی و پژوهش شهری دانشگاه پیام نور


سوابق کاری:

  مدير منطقه 1 شركت واحد اتوبوسراني

2-  مدير سامانه 3 شركت واحد اتوبوسراني

3-  مدير كل بهره برداري شركت واحد اتوبوسراني

4-  مدير منطقه 9 شركت واحد اتوبوسراني

5-  مدير سامانه 2 شركت واحد اتوبوسراني

* از سال 1390 در سازمان پايانه‌ها و پارك‌سوارها

1-   مدير پايانه مسافري شرق تهران از مرداد ماه 1390 تا خرداد ماه 1391

  مدير پايانه مسافري غرب تهران از خرداد 1391تاكنون

دفاتر مديريت پايانه مسافري غرب:

تلفن گويا:  44665355- 44659676

دفتر مديريت

تلفن : 44656218

فكس: 44654174

روابط عمومي

تلفن: 48004130

امور اداري

تلفكس: 44633195

نشانی: تهران- ضلع شمال غربي ميدان آزاديکلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای سازمان پایانه ها و پارک سوارهای شهرداری تهران محفوظ می باشد.